The steak was free. But for the first time in 8 years I had to buy eggs. Cost per person: $2 Cost if you had to buy the steak, $6. Cost if my hens were laying: $1.50.

  • vrek@programming.dev
    link
    fedilink
    English
    arrow-up
    1
    ·
    4 minutes ago

    Based on the time of year I’m trying fit “hens a’ laying” into 12 days of Christmas…

  • Ininewcrow@piefed.ca
    link
    fedilink
    English
    arrow-up
    3
    ·
    2 hours ago

    Some of the best food we can have is the food we make for ourselves.

    It never feels like it at the time … but whenever I’ve gone far from home, I always miss the food me and my wife make.